Home
Wprowadzenie
Programy
Inne
 

Choroby powodowane przez organizmy grzybopodobne z królestwa Protozoa, gromady Plasmodiophoromycota, rzędu Plasmodiophorales, rodziny Plasmodiophoraceae


Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj


Wprowadzenie

Przedstawiciele królestwa Protozoa są najczęściej organizmami jednokomórkowymi. Tworzą one plazmodia lub fagotroficzne kolonie. W stadium troficznym nie mają one ściany. W komórkach niektórych przedstawicieli tego królestwa mogą występować chloroplasty, które jednak nie zawierają skrobi. Królestwo to obejmuje cztery gromady: Acrasiomycota, Dictyosteliomycota, Myxomycota i Plasmodiophoromycota.

Najbardziej szkodliwymi dla roślin uprawnych są przedstawiciele gromady Plasmodiophoromycota, rzędu Plasmodiophorales, rodziny Plasmodiophoraceae.

Organizmy grzybopodobne z rodziny Plasmodiophoraceae w stadium mitomorficznym tworzą wielojądrowe, holokarpiczne, sporangialne plazmodia z diploidalnego pełzaka (stadium mejomorficzne) po mejozie i wielokrotnych podziałach mitotycznych. Plazmodia te nie posiadają zdolności przemieszczania się i odżywiania się wskutek fagocytozy oraz występują tylko wewnątrz komórek roślin gospodarzy. Poza krótkimi stadiami wtórnych infekcji, pozostały cykl życiowy tych organizmów odbywa się wewnątrz żywej rośliny gospodarza. Są one zatem endofitycznymi pasożytami obligatoryjnymi. Wewnątrz sporangialnych plazmodiów powstają dwuwiciowe zarodniki pływkowe.

Przedstawiciele rodziny Plasmodiophoraceae są głównie patogenami korzeni i bulw, powodując powstawanie narośli i ich gnicie. Skutkiem zainfekowania korzeni jest utrata włośników, zmniejszenie lub całkowita utrata zdolności pobierania wody glebowej i przez to więdnięcie roślin.

Cykl życiowy tych organizmów obejmuje przechodzenie dwóch faz plazmodialnych. Pierwsza, zwana fazą główną lub fazą plazmodium sporangialnego, kończy się wytworzeniem cienkościennej zarodni pływkowej. Faza druga jest nazywana fazą wtórną i wieńczy ją uformowanie grubościennego zarodnika przetrwalnikowego, który po okresie spoczynku kiełkuje i wydaje zarodnik pływkowy z dwiema nierównej długości wiciami. Obu fazom rozwoju plazmodium towarzyszą liczne podziały mitotyczne.

Cykl życiowy Plasmodiophora brassicae: korzenie zainfekowanej rośliny (a), rozkładające się narośle korzenia (b), rozkładająca się komórka uwalniająca zarodniki przetrwalnikowe (c), zarodnik przetrwalnikowy (d), kiełkujący zarodnik przetrwalnikowy (e), zarodnik pływkowy (f), infekcja włośników korzenia (g), wielojądrowe plazmodium (h), powiększanie się plazmodium w komórkach korzenia (i), plazmodium podzielone na zarodnie pływkowe (j), tworzenie zarodników pływkowych w zarodni pływkowej (k-l), uwalnianie zarodników pływkowych (ł), wtórna infekcja korzenia przez haploidalny zarodnik pływkowy (m), rozwój plazmodium i narośla korzenia (n), łączenie się zarodników pływkowych (o), diploidalna zygota (p), infekcja włośnika korzenia przez diploidalną zygotę (r) lub haploidalny zarodnik pływkowy (m), rozwój narośli korzenia (s-t), powiększanie się plazmodium w komórkach korzenia (u), wielojądrowe plazmodium (v), komórki korzeniawypełnione strukturami P. brassicae (w).

Formą zimującą tych organizmów są jednojądrowe, haploidalne zarodniki przetrwalnikowe. Przezimowują one w zamarłych częściach roślin lub w glebie nawet przez osiem lat. Zarodniki te są przetrwalnikowymi zoosporangiami. Przy sprzyjającej temperaturze i wilgotności zarodnik przetrwalnikowy przekształca się w zarodnik pływkowy. Zarodniki te infekują korzenie lub bulwy wskutek wprowadzenia ich protoplastu do wnętrza rośliny przez włośniki lub skórkę bulwy. Wnikanie protoplastu do włośnika trawa około 1 sekundy. W roślinie rozwija się wielojądrowe, międzykomórkowe, szybko powiększające się plazmodium, zwykle inicjujące u gospodarza dodatkowe podziały komórkowe (hiperplazja) i wzrost wymiarów dzielących się komórek (hipertrofia). Z kolei plazmodium dzieli się na liczne wielojądrowe fragmenty, które otaczają się błoną. Są to zarodnie pływkowe z rozwijającymi się czterema do dziewięcioma wtórnymi zarodnikami pływkowymi. Po wydostaniu się przez otwory porażonej ściany korzeni lub bulwy rośliny, zarodniki pływkowe przemieszczają się w wodzie glebowej, grudkach gleby lub z fragmentami porażonych korzeni, zakażając inne korzenie lub bulwy rośliny gospodarza lub rośliny sąsiedniej, kończąc fazę haploidalnego rozwoju plazmodium sporangialnego. Zatem w cyklu tym następuje zainfekowanie gospodarza ze skutkami chorobowymi, zwielokrotnienie jednostek infekcyjnych patogena i rozprzestrzenienie choroby.

W literaturze nie ma zgodności poglądów dotyczących sposobu wywoływania wtórnych infekcji przez organizmy grzybopodobne tej rodziny. Jedna hipoteza mówi, że zarodniki pływkowe przemieszczają się z porażonych włośników do gleby i stąd zakażają włośniki zdrowe, druga zaś wyraża pogląd że zarodniki pływkowe pozostają wewnątrz korzeni, zaczynają pełnić rolę gamet, łączą się, po czym infekują zdrowy organ rośliny jako diploidalne zygoty. Diploidalne jądro tych zygot dzieli się wielokrotnie mitotycznie, prowadząc do powstania diploidalnego plazmodium, nie różniącego się morfologicznie od plazmodium haploidalnego.

Wobec takich założeń, plazmodia w komórkach korowych korzenia lub w bulwach są diploidalne, podczas gdy plazmodia we włośnikach korzenia są haploidalne. Z kolei w diploidalnych plazmodiach zachodzi mejoza, kończąc mejomorficzną fazę rozwoju plazmodium sporangialnego. Pod koniec okresu wegetacji zarodniki haploidalne, utworzone zarówno w wyniku ukończenia cyklu rozwoju mitomorficznego, jak i mejomorficznego, obłaniają się grubą, dwuwarstwową ścianą chitynową, przekształcając się przez to w zarodniki przetrwalnikowe.

Najbardziej znanymi patogenami z rodziny Plasmodiophoraceae są:

  • Plasmodiophora brassicae, czynnik sprawczy kiły kapusty,
  • Polymyxa graminis, wywołująca choroby korzeni zbóż i traw,
  • Spongospora subterranea f. sp. subterranea, powodująca parcha prószystego ziemniaka.

Wiele przedstawicieli rodziny Plasmodiophoraceae przenosi patogeniczne wirusy roślin.

Zwalczanie tych patogenów jest trudne i polega głównie na (1) niedopuszczaniu do zakażenia gleby zarodnikami organizmu grzybopodobnego, (2) używaniu zdrowej rozsady lub bulw, (3) wysadzaniu rozsady i bulw zaprawionych fungicydem, (4) uprawianiu roślin nie będących gospodarzem patogena, (5) regulowaniu pH gleby, (6) jej fumigowaniu oraz (7) wyborze do uprawy roślin odpornych.


Cel ćwiczenia

1.
Poznanie objawów kiły kapusty i metod ochrony roślin przed sprawcą tej choroby.

Materiał

Atlas chorób roślin krzyżowych. Korzenie z objawami kiły kapusty.


Ćwiczenie

1.
Wykorzystując atlas chorób roślin krzyżowych i materiał zielnikowy opisz makroskopowe objawy chorobowe na częściach nadziemnych i podziemnych porażonych roślin. Porównaj rośliny chore ze zdrowymi. Zwróć uwagę na zmiany chorego systemu korzeniowego, uwzględniając kształt i jego zabarwienie oraz obecność włośników.
2.
Wytnij żyletką cienki skrawek z narośli korzenia porażonej rośliny. Umieść odcięty skrawek na szkiełku przedmiotowym z kroplą kwasu mlekowego, przykryj szkiełkiem nakrywkowym i obserwuj preparat pod mikroskopem świetlnym.
3.
Zwróć uwagę na kuliste zarodniki przetrwalnikowe wypełniające komórki korzenia. Narysuj i opisz widziany obraz.
4.
Wykorzystując internet i/lub aktualne Zalecenia Ochrony Roślin uzupełnij brakujące dane w tabeli podanej niżej.

Choroba
(sprawca)

Nazwa środka

Sposób działania [kontaktowy, interwencyjny (wgłębny),
systemiczny (układowy)]

Dawka/ha

Toksyczność

Karencja

Substancja czynna

Rodzaj zakłócanego procesu życiowego

Uwagi (zalecany sposób stosowania, przeciwskazania, ED50, LD50, ect.)

Kiła kapustnych (Plasmodiophora brassicae)

             

Pytania

1.
Dlaczego występowanie kiły kapusty jest uzależnione od pH gleby?
2.
Dlaczego objawem wtórnym choroby jest więdnięcie roślin?
3.
Z jakiego powodu Plasmodiophora brassicae jest jednym z najgroźniejszych patogenów roślin krzyżowych?
4.
Jakie są metody zwalczania patogena; która jest najbardziej skuteczna?
5.
Co to jest fitomelioracja? W jaki sposób fitomelioracja może być stosowana w uwalnianiu gleb od Plasmodiophora brassicae?
6.
Wykorzystując literaturę narysuj i omów cykl rozwojowy Plasmodiophora brassicae.